Programy do nauki angielskiego

KURSY OGÓLNE

Encarta
English +
EuroPlus Reward
Heinemann TOEFL
To Speak and to Live...
KURSY SPECJALISTYCZNE Angielski na CD
English in Action
ETeacher
Genius Cross Country
Heinemann Reader
Profesor Henry 2001
Profesor Henry: gramatyka
SuperMemo
Tell Me More
Na rynku kupić można szereg programów do nauki angielskiego. Niestety, przy ich wyborze nie wystarczy kierować się ceną - poziom oferowanych aplikacji jest bardzo różny. Dlatego przedstawiamy nasz subiektywny ranking dostępnych programów. Każdemu z nich przyznaliśmy od 1 do 5 gwiazdek (*).
Żaden z producentów nie ma wpływu na zamieszczane tu oceny. Nasz serwis przyjmuje reklamy od wszystkich chętnych, nie jest jednak zależny od któregokolwiek z producentów.
KURSY OGÓLNE
EuroPlus Reward   *****
Bardzo dobry kurs angielskiego - dostępny m.in. w wersji Professional (6 płyt) z poziomami od początkującego do średniozaawansowanego (FCE). Zawiera tradycyjne lekcje, ale opracowany jest ciekawie. Nauka przebiega w oparciu o konkretne, interesujące tematy. Oferuje ćwiczenia na wszystkie rodzaje kompetencji językowych. Doskonały system rozpoznawania mowy znacznie ułatwia ćwiczenie wymowy. Nauka z EuroPlusem wymaga jedynie uzupełnienia w postaci konwersacji i... odrobiny samozaparcia, bowiem regularne przerabianie lekcji samodzielnie wymaga go jednak bez wątpienia. Tak jest jednak w przypadku wszystkich płyt.

Heinemann TOEFL   *****
Kurs przeznaczony przede wszystkim dla zaawansowanych - przygotowuje bowiem do egzaminu TOEFL, który wymagany jest głównie na amerykańskich uczelniach. Chociaż program nie jest całkowicie spolszczony, nie jest to wadą - w końcu sam egzamin również przeprowadzany jest jedynie po angielsku. Heinemann TOEFL doskonale przygotowuje do TOEFLa - na początku program sprawdza znajomość struktur, słownictwa, rozumienie ze słuchu i in., a pózniej dostosowuje harmonogram nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia. Mimo, że obecnie TOEFL przeprowadzany jest na komputerach, a aplikację przygotowano jeszcze pod kątem egzaminu pisemnego, nie ulega wątpliwości, że Heinemann TOEFL jest bardzo dobrą propozycją dla wszystkich przygotowujących się to tego testu.

To Speak and to Live in America   ****
Kurs przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. W jego skład wchodzi pięć CD-ROMów - każdy z nich zawiera inne ćwiczenia i rozwija inne zdolności komunikacyjne. Sporo testów, system rozpoznawania mowy, 'żywe' scenki dialogowe i ładny interfejs składają się na całość, którą spokojnie można polecić wszystkim od poziomu początkującego po średniozaawansowany.

Microsoft Encarta   ***
Popularny kurs Microsoftu. Bardzo multimedialny i ciekawy - zawiera szereg 'praktycznych' ćwiczeń, konwersacje itp. (ma taże system rozpoznawania mowy, do pakietu dołączany jest mikrofon). Jednak struktura interfejsu nie do końca jest przejrzysta. Mimo ogromnego zaawansowania technologicznego ilość zawartego materiału nie poraża objętością, a wszystko mieści się na jednej płycie. Biorąc pod uwagę wysoką cenę programu oceniamy go nieco niżej niż polskie produkcje. Niewątpliwie jednak Encarta to jeden z najlepszych programów dla początkujšcych.

English +   **
Kurs Optimusa składa się z bardzo wielu płyt - jest ich aż dziesięć (po trzy na każdy z poziomów, na zaawansowanym jeszcze jedna dodatkowo). Nie do końca jednak wiadomo, czemu. Mało jest animacji, większość ilustracji to brzydkie rysunki, ćwiczenia również nie są zbyt ciekawe. Cały kurs jest jak najbardziej merytorycznie poprawny i może służyć z powodzeniem do nauki - po prostu standardy graficzne i multimedialne są zdecydowanie niższe, niż u konkurencji. Program polecić można przede wszystkim użytkownikom, którzy mają archaiczne komputery i inne programy (w wersjach demonstracyjnych) ewidentnie nie chcą 'chodzić'.

KURSY SPECJALISTYCZNE
English in Action   *****
Seria programów 'English in Action' składa się z czterech części - każda zawiera wywiady ze znanymi postaciami świata anglojęzycznego: są to aktorzy (np. Tom Hanks), pisarze (np. S. King), politycy i biznesmeni (np. B. Clinton, B. Gates) i piosenkarze (np. J. Cocker). Wywiady są transkrybowane, a każdy z nich uzupełniony jest przez szereg ćwiczeń ułatwiających zapamiętanie występujących w nim słów, zwrotów, konstrukcji. Program nie jest do końca spolszczony, ale nie jest to duża wada - tak czy siak tego rodzaju ćwiczenia przeznaczone są przede wszystkim dla średniozaawansowanych. Bez wątpienia program jest najlepszą na rynku aplikacją do ćwiczenia rozumienia ze słuchu i wymowy.

Advanced English SuperMemo   ****
Metoda SuperMemo polega na tym, że określone zagadnienia powtarzane są wtedy, gdy dana osoba jest już na granicy ich zapomnienia. Znacznie usprawnia to proces nauczania - pamięciowe opanowanie materiału zajmuje po prostu znacznie mniej czasu. Jeśli uwzględni się także, że baza Advanced English, dołączona do programu SuperMemo, jest bardzo obszerna (obejmuje zagadnienia gramatyczne, naukę słownictwa - ponad 20 tysięcy słów, a także w pewnym stopniu ćwiczenie wymowy i rozumienie ze słuchu), warto SuperMemo polecić wszystkim - zwłaszcza na poziomie zaawansowanym. Trzeba jednak uprzedzić o wadach programu - interfejs jest całkowicie archaiczny, a głównym multimedialnym urozmaiceniem aplikacji są ilustracje. Dlatego SuperMemo nadaje się głównie dla starszej młodzieży i dorosłych.

Profesor Henry 2001   ****
Profesor Henry 2001 to program bardzo barwny - zawiera szereg ładnych obrazków (stanowiących ilustracje do określonych słów, każde hasło jest bowiem narysowane), animacji i dzwięków. Dzięki temu z pewnością nauka z nim jest zdecydowanie przyjemna - zwłšszcza w przypadku młodszych użytkowników. Jednak i dorośli z powodzeniem mogą korzystać z programu: baza obejmuje 9 tysięcy słów, powinna więc w zupełno�ci wystarczyć wszystkim od poziomu początkującego po średniozaawansowany. Szereg ćwiczeń, system optyalizacji powtórzeń, scenki sytuacyjne stanowią o tym, że program jest bardzo dobrym uzupełnieniem tradycyjnego kursu angielskiego.

Heinemann Readers   ****
Seria płyt 'Heinemann Readers' to nic innego jak zbiór adaptacji popularnych powieści angielskich. Dwanaącie klasycznych dzieł literatury zostało dostosowanych do określonego poziomu zaawansowania (od początkującego po średniozaawansowany). Teksty książek można przeczytać (uzupełnieniem są wtedy obrazki), a także odsłuchać, co doskonale ćwiczy rozumienie ze słuchu w praktyce. Wszystkie słowa są odpowiednio objaśnione, a przy zakupie specjalnego zestawu wyświetlane są także definicje haseł z bardzo dobrego monojęzycznego słownika Collinsa (Students' Dictionary). Największą zaletą programu jest ciekawa formuła - uczniowie wciągnięci w fabułe np. 'Draculi' nie przymuszają się do nauki, a edukacja odbywa się niejako mimochodem. Główną wadą natomiast jest mała multimedialność.

Profesor Henry - gramatyka   ***
Profesor Henry - gramatyka to ilustrowane kompendium gramatyczne. Służyć może m.in. jako repetytorium maturalne (obejmuje zagadnienia od poziomu początkującego po średniozaawansowany). Zawiera szereg ćwiczeń i mnóstwo ilustracji. Ma także niezbyt rozbudowany podręcznik gramatyki. Główną wadą programu jest niewielka liczba animacji i nagrań. Jednak program, choć niemłody, wciąż dobrze nadaje się do nauki i powtarzania struktur gramatycznych.

Genius Cross Country   ***
Program oparty jest na metodzie SuperMemo - czas powtórzeń dostosowywany jest do tempa zapamiętywania i zapominania materiału przez ucznia. Program uczy zarówno słownictwa, jak i gramatyki. Zawiera szereg urozmaiconych ćwiczeń - także na wymowę (umożliwia analizę porównawczą swoich wypowiedzi i głosu lektora). Opracowanie graficzne pozwala polecić program młodzieży i młodszym użytkownikom. Już średniozaawansowani użytkownicy nie znajdą jednak w 'Cross Country' zbyt wiele dla siebie.

Tell Me More   **
Program służy głównie do nauki wymowy (choć wg producenta program może zastępować ogólny kurs angielskiego, z pewnością tak nie jest - większość zadań to jedynie trening prawidłowej artykulacji). Ćwiczenia polegają przede wszystkim na powtarzaniu fraz za lektorem, póki stopień zgodności nie będzie odpowiednio wysoki. Uzupełnieniem są scenki video. Rozmaite dialogi pomagają w nauce typowych konstrukcji. Głównymi wadami programu są: nieduży zasób materiału, nie do końca sprawny system rozpoznawania mowy. Podstawową zaletą jest natomiast ćwiczenie tych zdolności komunikacyjnych, które trudno jest opanować przy użyciu tradycyjnych programów komputerowych.

ETeacher   **
Kiedyś był to najlepszy program do nauki angielskiego. Swiat poszedł jednak naprzód... Mimo dodania pewnych elementów dzwiękowych i grafik, ETeacher mocno trąci już myszką. Jednak zawartość merytoryczna pozostała bez zmian - wciąż głównym atutem programu jest szereg ćwiczeń i zestawy testów. Niestety, wobec szczątkowych objaśnień, ETeacher służyć może jedynie do treningu przedegzaminacyjnego. Plusem natomiast jest na pewno niska cena.

Angielski na CD   *
Program głównie dla zdesperowanych maturzystów (nigdy dość kupionych materiałów), albo dla osób które wybierają zawsze najtańsze produkty (cena jest faktycznie konkurencyjna). Interfejs jest odpowiednio skromny i niewygodny, a ćwiczeń odpowiednio mało. Jednak na pewno 'Angielski na CD' nie jest produktem, który wysoko ceni się ze względu na pudełko i marketing, a ma w dodatku marną zawartość. Nie - program jest ubogi, ale jest to również uczciwie zapowiedziane (przy pomocy ceny, opakowania itd.). Ponieważ jest tani, można po niego ewentualnie sięgnąć.


Nie masz uprawnień do komentowania

JezykiObce.pl

Wszystko do nauki języków

Informacja

Komunikat dla użytkowników:

Od dnia 7.01.2019 zaprzestaliśmy codziennego wysyłania listy słówek.

Zaloguj się lub zarejestruj aby skorzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Specjalistyczne - treści losowe

Główna Specjalistyczne Informacje Programy do nauki angielskiego
Loading ...